Historia firmy Bauerfeind AG

Od przedsiębiorstwa rodzinnego po międzynarodową grupę kapitałową

Historia przedsiębiorstwa rodzinnego sięga lat dwudziestych ubiegłego stulecia i jest związana z miastem Zeulenroda we wschodniej Turyngii, gdzie kiedyś powstawał prawie każdy wyrób uciskowy trafiający do sprzedaży na całym świecie.

1929 – Bruno Bauerfeind zakłada specjalistyczną firmę produkującą medyczne wyroby uciskowe. Kieruje firmą aż do swojej śmierci w grudniu 1944 roku.

1939 – firma zatrudnia już 100 pracowników.

1945 – z rosyjskiej niewoli powraca Rudolf Bauerfeind, syn założyciela firmy, i pełen optymizmu rzuca się w wir pracy.

1949 – polityka Sowietów jest daleka od wspierania przedsiębiorczości, dlatego rodzina Bauerfeind opuszcza Zeulenroda i zaczyna wszystko od nowa w Darmstadt-Eberstadt.

W latach 60-ych Hans B. Bauerfeind rozwija i modyfikuje proces produkcji: wnuk założyciela firmy zmienia między innymi maszynę dziewiarską tak, aby można było wykorzystywać ją także do wytwarzania górnego ściągacza. Ponadto opracował on metodę uproszczonej produkcji bezszwowych wyrobów uciskowych na miarę.

1972 – Hans B. Bauerfeind przejmuje firmę Diedrich Grote Nachfolger w Kempen i w 1978 roku dokonuje fuzji przedsiębiorstw w Darmstadt i Kempen, powołując do życia Bauerfeind GmbH z siedzibą w Kempen. Zakład ten będzie istnieć do marca 2009 roku.

1981 – przełom w historii firmy stanowi opracowanie stabilizatora kolana GenuTrain®. Daje on początek serii produktów, w których zasada terapii funkcjonalnej opatrunków uciskowych została przeniesiona na aktywne ortezy. Od tamtej pory stabilizator GenuTrain® sprawdził się miliony razy.

1984 – Bauerfeind zakłada pierwszą zagraniczną spółkę zależną: Bauerfeind Austria. W następnych latach powstają kolejne spółki dystrybucyjne w Europie i USA, a Bauerfeind przejmuje m. in specjalistyczne firmy Berkemann Hamburg i Globus K. Kremendahl Remscheid.

1991 – Hans B. Bauerfeind powraca ze swoją firmą do miasta Zeulenroda. Producent wyrobów uciskowych, aktywnych stabilizatorów, ortez i wkładek ortopedycznych, a od 2001 roku także komponentów protetycznych, działa w czterech segmentach na rynku krajowym i międzynarodowym.

W centrali firmy w Zeulenroda w efekcie znacznych nakładów inwestycyjnych powstają:

1994 – w swoim czasie bodaj najnowocześniejszy zakład produkujący medyczne wyroby uciskowe,

1999 – Centrum Innowacji Bauerfeind, ośrodek badawczo-rozbojowy firmy, przemianowanej w 2002 na Bauerfeind AG,

2003 – centrum logistyczne i

2004 – nowy budynek administracyjny – dzięki wysokości wynoszącej 57 m była to najwyższa budowla w regionie wybudowana po transformacji ustrojowej.

2007 – Bauerfeind wprowadza program partnerski dla sklepów specjalistycznych w Niemczech. Głównym celem programu jest zapewnienie jakości doradztwa i obsługi w sklepach specjalistycznych i tym samym możliwie jak najlepsze zaopatrzenie pacjentów. Do chwili obecnej do programu przyłączyło się już ponad 1000 partnerów handlowych i serwisowych.

Od października 2007 właściciel, Thomas Bauerfeind, prowadzi samodzielną spółkę Berkemann.

W listopadzie 2007 Wyższa Szkoła Zawodowa w Münster nadała Hans B. Bauerfeind tytuł profesora honorowego, uhonorowując w ten sposób jego zaangażowanie w rozwój kierunku ortopedii technicznej.

Pod koniec lutego 2008 Prof. Hans B. Bauerfeind zostaje wybrany na prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej wschodniej Turyngii w Gerze.

W listopadzie 2008 trwająca od 2001 roku kooperacja z Niemieckim Komitetem Olimpijskim została przedłużona do roku 2012. Będąc oficjalnym dostawcą wyposażenia ortopedycznego niemieckiej reprezentacji olimpijskiej, firma Bauerfeind wspiera lekarzy sportowych oraz fizjoterapeutów w zaopatrywaniu niemieckich olimpijczyków podczas igrzysk oraz pomiędzy nimi.

W marcu 2009 innowacyjne, przekonywujące także swoim wzornictwem produkty firmy Bauerfeind zostały uhonorowane pięcioma nagrodami: iF gold award, iF product design award i red dot award: nagroda product design została przyznana za protetyczny staw kolanowy JT20. Proteza stawu biodrowego SofTec® Coxa została również uhonorowana nagrodą iF product design award i red dot award: product design. Jury dokonuje oceny kierując się nie tylko kryteriami wizualnymi. Na ocenę znacznie większy wpływ mają takie aspekty, jak stopień innowacyjności, funkcjonalność lub trwałość produktu.

W kwietniu 2009 do firmy dołącza Beatrix Bauerfeind-Johnson. W jej osobie rodzina Bauerfeind jest reprezentowana w kierownictwie firmy już w czwartym pokoleniu. Beatrix Bauerfeind-Johnson, która po zdobyciu wyższego wykształcenia zajmowała kierownicze stanowiska w różnych obszarach firmy w Niemczech i USA, odpowiada za dział finansów i kadry.

Od stycznia 2010 dotychczasowy segment protetyczny zostaje wydzielony w postaci spółki Uniprox GmbH & Co. KG.

Luty 2010: premiera na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver: po raz pierwszy firma Bauerfeind jest oficjalnym partnerem Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i tym samym opiekuje się sportowcami ze wszystkich krajów uczestniczących w igrzyskach.

Styczeń 2011: TOP JOB 2011 – Bauerfeind AG zostaje wyróżniona jako jeden z najlepszych pracodawców w Niemczech.

Luty 2011: na rynek wkracza 7 generacja stabilizatorów kolana GenuTrain

W roku 2011 firma Bauerfeind otrzymuje liczne wyróżnienia i nagrody. Stabilizator stawu skokowego MalleoTrain Plus zostaje uhonorowany nagrodami iF product design award i red dot design award. Orteza MalleoLoc otrzymała nagrodę iF product design award oraz srebrną nagrodę Medical Design Excellence Award (MDEA). Stabilizator kolana GenuTrain (7 generacji) otrzymał nagrody universal design award i universal design consumer favorite.

Styczeń 2012: Thomas Bauerfeind wstąpił do Zarządu spółki Bauerfeind AG.